Kupno domu w Niemczech- od czego zacząć...

Dzisiaj coś dla tych, którzy chcą mieć własne cztery kąty....
Od czego zacząć?
Według mnie najważniejszą sprawą jest przekalkulowanie wszystkich kosztów i ocena na co mnie w danym momencie stać? I czy będę w stanie w ciągu najbliższych 10 lat spłacać ratę kredytu ( dlaczego akurat 10 lat, to opiszę dalej)

Pierwszą najważniejszą rzeczą przed poszukiwaniem domu jest wizyta w banku lub u doradcy finansowego = Finanzmakler. Z reguły takie spotkania są darmowe, a opłata jest pobierana w momencie kupna domu. Zatem można umawiać spotkania z różnymi doradcami i poszukiwać najkorzystniejszej oferty dla siebie. Przy wyborze doradcy również trzeba być ostrożnym i dowiedzieć się czy jest wiarygodny.
Podstawowe warunki jakie należy spełniać, by móc starać się o kredyt to:
- stały dochód- czyli stała umowa o pracę, lub własna działalność gospodarcza.
- brak długów
- oczywiście zdolność kredytowa.
Na spotkaniu z doradcą kredytowym, dowiemy się dokładnie jaka jest nasza zdolność kredytowa. W jakiej kwocie możemy szukać domu, na ile rat może być rozłożony kredyt, jakie są opłaty związane z kredytem, jaka będzie w przybliżeniu rata . Czy będzie potrzebny wkład własny i ile. Teraz już wiemy jakiego domu możemy szukać... Często doradca kredytowy może przedstawić oferty nieruchomości z danego banku. Jeśli coś nam wpadnie w oko, droga do ziszczenia marzenia o własnym domku się skraca. Natomiast jeśli nic nam nie podpasuje szukamy dalej,
czyli:
 krok drugi.... Przeglądamy oferty nieruchomości w internecie w lokalnych gazetach. W zależności od tego czy chcemy kupić od osoby prywatnej, czy przez biuro nieruchomości. Można też w okolicy poszukać siedziby biura nieruchomości = Immobilien i umówić się na spotkanie z doradcą tzw. Berater. Z reguły dobrze przygotowany doradca powinien przedstawić  expose - ofertę sprzedaży, zawierającą wszystkie ważne informacje w wersji drukowanej. Podobnie jak makler finansowy, doradca nie pobiera opłat. Dopiero w momencie jak kupimy dom należy zapłacić prowizję dla biura nieruchomości. Prowizja jest naliczana od kwoty kupionego domu. Jej wysokość wynosi od 3-6%, zależy od biura. W naszym przypadku wynosiła 3,57. Rachunek do zapłaty przychodzi pocztą po podpisaniu umowy kupna.
Moim zdaniem doradca jest ważną osobą przy kupnie domu. Jest łącznikiem pomiędzy nami a właścicielem nieruchomości. W dużej mierze to od niego zależy jaka będzie ostateczna cena zakupu. W negocjacjach my podajemy naszą propozycję, a jego zadaniem jest przekonać właściciela ;) ponieważ właściciel i kupujący nie mogą mieć ze sobą kontaktu.... Z jednej strony jest to dobre, natomiast w przypadku jak trafimy na złego pośrednika, stanowi to duże utrudnienie.
Zadaniem doradcy jest dopilnowanie wszystkich ważnych spraw i skompletowanie dokumentów potrzebnych do przeprowadzenia transakcji. Przede wszystkim współpraca z notariuszem. Kolejną ważną, albo i najważniejszą osobą.
Jeśli zdecydujemy się na kupno domu, robimy rezerwację, za którą  się nie płaci. (Opłata jest za zerwanie rezerwacji ). Następnie udajemajemy się do banku, aby dopracować szczegóły związane z kredytem i dowiedzieć się jak w ostateczności będzie wyglądała umowa kredytowa.
Krok trzeci = wybór notariusza. Zależy od nas kim będzie ta osoba. Możemy prosić o kontakt z notariuszem współpracującym z danym biurem nieruchomości bądź poszukać na własną rękę.
Notariusz sporządza umowę kupna-sprzedaży i współpracuje z maklerem finansowym z banku i doradcą nieruchomości. Czyli nie musimy się niczym martwić już resztę załatwią między sobą ;) Oczywiście należy trzymać rękę na pulsie i dokładnie zapoznać się z aktem notarialnym. W tym momencie będzie nam potrzebny tłumacz. Nie musi być to tłumacz przysięgły, ale zaufana osoba, która prawidłowo wszystko przetłumaczy.
W chwili jeśli zauważmy braki lub błędy w akcie notarialnym, możemy konsultować to z naszym doradcą i korygować do skutku. W naszym przypadku umowa była korygowana trzy razy.
Jeśli już wszystko się zgadza umawiamy się na spotkanie z notariuszem, bierzemy nasze dowody osobiste naszego tłumacz (nie musi być przysięgły, ale zaakceptowany przez notariusza) i podpisujemy "cyrograf" ;). W tym momencie kupiliśmy dom, ale jeszcze nie jesteśmy jego właścicielami. Zadaniem notariusza jest wpisanie noty do ksiąg wieczystych o transakcji. Jednak cała procedura przeniesienia własności trwa. Przy dobrych wiatrach powinno być od 6-8 tygodni. Tak nas poinformowano. Natomiast w rzeczywistości trwało to dłużej.
aha.. nie musimy zakładać specjalnego konta depozytowego, w chwili, gdy notariusz uzna, że wszystkie formalności zostały dopilnowane zwraca się do banku z prośbą o wypłatę pieniędzy na konta, które są podane w umowie kupna-sprzedaży.
Koszty notarialne kształtują się kwocie od 1,5%-2 % ceny zakupu domu. Warto tutaj podkreślić, że 01.08.2013 opłaty zostały podniesione. TUTAJ znajduje się kalkulator, gdzie możemy obliczyć jakie będą nasze koszty. Otrzymamy kilka rachunków, które należy zapłacić notariuszowi, do sądy i innych urzędów. Łączna kwota ma się mieści  w tych 2% procentach.
Kolejną istotną rzeczą jest opłata podatku od zakupu nieruchomości. Czyli po podpisaniu umowy u notariusza dostajemy rachunek z tzw Finanzamt w wysokości od 3,5-6.5%  kwoty zakupu. Tzw. Grundewerbsteuer. Tutaj można sprawdzić ile wynosi ten podatek w naszym regionie. W naszym przypadku było to 5%, ale widzę, że ta kwota wzrosła.
Tym sposobem przebrnęliśmy przez procedury kupna domu. Jak widać oprócz kwoty jaką musimy zapłacić właścicielom za  nasze wymarzone cztery kąty, jest jeszcze wiele dodatkowych kosztów, z którymi musimy się liczyć. Czyli ok.10-11% od kwoty kupna domu, zależy oczywiście od regionu, w którym mieszkamy. Opłaty dodatkowe mogą zostać wliczone w kredyt, bądź po prostu należy posiadać taki wkład własny.
Wprowadzając się do naszego nowego domku musimy także liczyć z tym, że będziemy musieli ponieść spore koszty.Między innymi na :
-wykupienie ubezpieczenia domu, od ok 150-350 eu rocznie.
-opłaty do gminy : podatek gruntowy, wywóz śmieci, kanalizację itd. ok 1000 1300 eu rocznie. Zależy od gminy, ilości osób zamieszkujących domu.
-kominiarz = przychodzi raz w roku- opłata w okolicach 50 eu
- opłaty za prąd i wodę. Pobierane są ryczałtowo. Na koniec roku dostajemy rozliczenie. Prąd ok. 100-? miesięcznie w zależności od  zużycia. Woda 300 eu rocznie, również zależy od zużycia.
-opał- w naszym przypadku piec olejowy. Zużycie ok 3000 litró rocznie -cena zależna od kursu ropy. ok 2000 eu.
-oczywiście standardowo opłata za abonament radiowo- Tv. ARD ZDF 54 eu kwartalnie.
No, to chyba tyle... Łatwo można sobie przekalkulować, czy będzie mnie stać na utrzymanie i w razie awarii np pieca, rury, uszkodzenia dachu czy czegokolwiek będę w stanie ponieść dodatkowe koszty.
Oczywiście na wypadek- awarii itd istnieją różnego rodzaju konta oszczędnościowe i polisy ubezpieczeniowe np. Risiko-Lebensversicherung, to są dodatkowe pieniądze, które odliczyć miesięcznie z naszego budżetu.

To tyle na dzisiaj zmykam ogarnąć dom, dziecko i psa :) Pozdrawiam Was serdecznie:)

aaaaaa tutaj możecie zobaczyć mój dom :)






Komentarze

  1. Dobry i przydatny tekst :) a tak w ogole to moze mieszkamy kolo siebie?ja w Straelen a ty?pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, że wpis się podoba, mam nadzieję, że przyda się komuś :) Ja mieszkam w Selfkant :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam pytanie wlasnie jestem wstanie zalatwiania papierow zwiazanych z kupnem domu. Bylem w Banku. Pracuje na stale a zona jeszcze na czas okreslony. Mowilismy w Banku ze nie wiadomo czy bedzie miala podpisana umowe a i tak dostalismy kredy na zakup domu. Jeszcze nie umiescilem swojego podpisu o otrzymanie kredytu. Prosze o Kontakt krzysiek.rychlewicz@gmail.com

      Usuń
  3. Och szkoda,myslalam ze troche blizej jednak :)

    OdpowiedzUsuń
  4. oooooo!!! tym postem spadłaś mi z nieba! <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) cieszę się, jak będziesz miała jakieś pytania, to śmiało pisz:)

      Usuń
    2. Dzien dobry
      Milo ze mozna z pania pisac.
      Chcialam zapytac jaki bank jest przyjazny do udzielenia kredytu gdy nie ma sie wysokich zarobkow.
      Prosilabym o odpowiedz na maila : wanda_adnaw@o2.pl

      Usuń
  5. Ale fajnie ze tu trafiłam! :)
    Ja mieszkam w Boisheim :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam , swietny i przydatny tekst .
    Czy moglabym sie z pania skontaktowac prywatnie ale poprzez maila
    bo mieszkam w Monachium i planujemy kupic dom w niemczech :)
    Slicznie dziekuje i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Moj mail nena1981@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo proszę o kontakt :

    tpyk84@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  9. Dobry dzień,

    Czy jesteś w jakiejkolwiek problemu pożyczki finansowej? czy też potrzebujesz szybkiej pożyczki, aby wyczyścić swój debet i wrócić do biznesu na niskim oprocentowaniu w wysokości 2%? Jeśli tak nie od razu skontaktować się z nami przez e-mail poniżej: exxonmobil191@outlook.com

    Szczegóły pożyczki aplikacji Poniżej:

    1) imiona i nazwiska: ............
    2) Płeć: .................
    3) Wiek: ........................
    4) Kraj: .................
    5) Numer telefonu: ........
    6) Zawód: ..............
    7) Miesięczny dochód: ......
    8) Kwota kredytu potrzebne: .....
    9) Kredyt Czas trwania: ...............
    10) Cel pożyczki: ...........

    Dzięki.

    OdpowiedzUsuń
  10. Pracowaliśmy z mężem w Niemczech przez wiele lat. Podjęliśmy nawet decyzję o pozostaniu tam na zawsze. Niestety w obecnej sytuacji w tym kraju stwierdzamy że lepiej będzie nam się żyło wśród swoich. Mąż podobnie jak ja, posiadamy bardzo dobrze płatne prace, więc i mieszkając we Wrocławiu przeżyjemy na przyzwoitym poziomie

    OdpowiedzUsuń
  11. Hej mam do Ciebie pytanie
    My juz kupilismy dom tzn jestesmy w trakcie podpisalismy wszystko i teraz czekamy na papiery od notariusza. Kupujemy dom przez maklera i najpierw powinismy mu zaplacic czy poczekac na wiafomos od notariusza.? Prosze o odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
  12. Dzien dobry
    Milo ze mozna z pania pisac.
    Chcialam zapytac jaki bank jest przyjazny do udzielenia kredytu gdy nie ma sie wysokich zarobkow.
    Prosilabym o odpowiedz na maila : wanda_adnaw@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  13. Świetny i pomocny tekst. Akurat na czasie dla mnie. Czy ktoś kupował dom w Gartz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie Jesteśmy umówieni na oglądanie domu bez maklera na co powinnam zwrócić uwagę? Czy tylko notariusz będzie mi potrzebny?

      Usuń
  14. A czy w Niemczech istnieje opcja na tanie mieszkanie Czy tak jak w Polsce jest różnica cen pomiędzy mieszkaniami na poddaszu, a mieszkaniem na piętrze?

    OdpowiedzUsuń
  15. witam. bardzo fajny artykuł. A ja chciałam się zapytać o te 10 lat o których jest mowa na początku...bo dalej w artykule już nic nie jest wspomniane:) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapewne chodzi o okres gwarantowanego poziomu odsetek.

      Usuń
  16. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  17. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  18. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  19. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  20. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  21. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  22. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  23. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  24. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  25. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  26. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  27. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  28. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  29. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  30. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  31. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  32. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  33. Posiadamy certyfikat, aby oferować następujące rodzaje pożyczek, począwszy od Personal Loan (Unsecured), Consolidation Debt

    Pożyczka, Popraw pożyczkę swojego domu, Pożyczkę inwestycyjną, pożyczkę hipoteczną i Pożyczkę samochodową po 2% oprocentowaniu.

    skontaktuj się z nami poprzez e-mail: maryglimpsloanfirm@gmail.com

    Oficer pożyczkowy

    OdpowiedzUsuń
  34. Bardzo ciekawy wpis, z którego można się naprawdę dużo dowiedzieć o kupnie domu na emigracji. Ja za niedługo będę chciała wziąć kredyt i razem z mężem kupić mieszkanie w Polsce. Mam nadzieję, że wszystko się uda i będziemy mieli swoje cztery ściany.

    OdpowiedzUsuń
  35. Podziwiam ludzi którzy decydują się kupić do za granicą i tam zamieszkać. Byłem kilka razy w Niemczech i zawsze tęskniłem za Polską.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Świadczenia rodzinne w Niemczech - gdzie, co i jak?

Praca w niemieckim przedszkolu dla wychowawcy